Smrekový sirup - smrečky
Smrekový sirup – smrečky
Hodnotienie: 33
Hodnotenie: 4.21
You:
Hodnotenie receptu
Tlačiť recept
  Smrekový sirup - smrečky
  Smrekový sirup – smrečky
  Hodnotienie: 33
  Hodnotenie: 4.21
  You:
  Hodnotenie receptu
  Tlačiť recept
   Postup prípravy
   1. Mladé výhonky smrečkov 5-8cm najlepšie z vlastneho smreka/na fotke sú naše výhonky z dvora zo vždyzeleného smreka nie z opadavého/ vrstvíme do 4litr.zavarovacieho pohára asi v 5cm vrstvách a presýpame bud trstinovým cukrom alebo medom /môže byť aj skryštalizovaný med, ale ten sa pomalšie topí Dobrý je aj repkový pastovaný – polotekutý/. Cukru vždy treba dať za 1-2hrste na každú vrstvu smrečkov.. Na 4litrový pohár treba okolo 1,5kg cukru alebo medu. Jedno alebo druhé. Ak sa dáva med ťažšie prekvasí, ale je zdravší. Treba rozdeliť asi na 5-6 vrstiev a každú vrstvu smrečkov presýpať cukrom alebo potierať medom..Takto naplníme plný pohár. Na vrchu musí byť cukor alebo med. Zatvoríme viečkom alebo celofánom a dáme na okno na slnko na min.14 dní prekvasiť. Postupne sa bude cukor alebo med spúšťať a tvoriť sirup. Každý deň aspoň 1-2x treba smrečky ponárať čistou lyžicou do sirupu, lebo sa tlačia hore. Inak by vrch mohol začať plesnivieť. Ked bude všetko prekvasené po min.14dňoch a cukor alebo med bude rozpustený sirup sa zleje – prefiltruje cez gázu do menších zavar.pohárov, zo smrečkov sa vyžmýka zvyšok šťavy – sirupu a uskladní sa v chladničke, kde sa bude ešte dalej sirup čistiť prípadne dokvasí. Kvas na spodku pohára nie je na závadu, ale po čase a môže ešte prefiltrovať cez gázu. Užíva sa na kašel a priedušky 1!2-1KL 3x denne podľa veku dieťaťa..Pri príprave treba dodržiavať prísnu hygienu, neolizovať, natláčať ideálne v rukaviciach, aby nezačal kvasiť. Vrch pohára pretrieť domácim alkoholom. Vydrží aj rok, dva.
   2. Naľavo s medom, napravo s cukrom
    Naľavo s medom, napravo s cukrom
   3. takto vyzeraju tie smrečky – výhonky, na konci konárov. zberom sa strom neničí, netreba sa obávať ani neznehodnocuje. máme to overené rokmi. práveže zber výhonkov stromu prospieva.
    takto vyzeraju tie smrečky - výhonky, na konci konárov. zberom sa strom neničí, netreba sa obávať ani neznehodnocuje. máme to overené rokmi. práveže zber výhonkov stromu prospieva.
   Ďakujem Vám za zdieľanie receptov, veľmi tým podporujete moju prácu.